Outsourcing usług księgowych

Oszczędność

Podmiot decydujący się na outsourcing księgowości oszczędza na kosztach wynagrodzeń, wyposażenia stanowisk pracy. Nie ma konieczności wydatków na drogie oprogramowanie finansowe. Nie trzeba zabezpieczać w budżecie wydatków na szkolenia, na dostęp do przepisów. Oszczędności mogą być jeszcze większe w sytuacjach absencji pracownika  – nieobecność pracowników działów finansowych, szczególnie głównego księgowego czy dyrektora finansowego, często oznacza dla firmy znaczące koszty zastępstwa, podczas gdy outsourcing usług księgowych zapewnia pełną ciągłość obsługi. Należy również zwrócić uwagę na możliwość elastycznego dostosowania kosztów do rozmiarów działalności.

Poufność

Zachowanie poufności to wielka zaleta outsourcingu księgowego. Zewnętrzny podmiot nie ma po prostu powodu, żeby udostępnić wrażliwe dane finansowe czy kadrowe niepowołanym osobom. Doskonałym przykładem jest tu outsourcing płac, na który zarządy wielu firm decydują się właśnie ze względu na poufność, którą bardzo trudno osiągnąć we własnym gronie pracowników. Profesjonalny podmiot zajmujący się outsourcingiem księgowości oraz kadr i płac powinien mieć wdrożone odpowiednie procedury zabezpieczenia danych, w tym bezpieczeństwa informatycznego. Zapewnienie takiego poziomu bezpieczeństwa we własnym zakresie może być, w szczególności dla mniejszych podmiotów, trudne lub zbyt kosztowne.

Dostęp do danych

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym dostęp do danych jest pełny, wygodny i osiągalny przez całą dobę.

Używamy różnych narzędzi wspierających prowadzenie biznesu. W przeciwieństwie do wielu innych biur rachunkowych nie ograniczamy się do software udostępnionego przez jednego producenta. Ciągle testujemy nowe możliwości IT, by sprostać wymaganiom Klientów.   Możemy zaproponować naszym Klientom między innymi różne formy raportów, systemy do zarządzania informacją, archiwum cyfrowe dokumentów, funkcjonalności typu generacja faktur, płatności. Mamy doświadczenie związane z wdrażaniem i korzystaniem z elektronicznego obiegu dokumentów. Produkty przez nas ofertowane są dostępne online dla upoważnionych pracowników Klienta w prosty sposób poprzez przeglądarkę internetową w dowolnym miejscu na świecie.

Ograniczenie odpowiedzialności zarządu

Podpisując umowę z naszym biurem księgowym, zarząd przenosi na naszą firmę odpowiedzialność za kwestie podatkowe, kalkulacje ZUS. Zarząd nie tylko znacząco ogranicza swoją odpowiedzialność, ale też może koncentrować się na kluczowych elementach biznesu, mając świadomość, że podatkami i sprawozdawczością firmy zajmują się certyfikowani księgowi, specjaliści z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wspierani przez doradców podatkowych i przez biegłych rewidentów.

Dla kogo outsourcing?

W szczególności polecałbym outsourcing małym i średnim firmom. Tu korzyści są najbardziej odczuwalne. Wąskie grono menedżerów bardzo szybko dostrzega zmniejszenie swoich obciążeń sprawami takimi jak obsługa płac, obsługa kadrowa czy księgowości, a oszczędności po prostu widać w raportach finansowych.

Controling i zarządzanie

Wiele biur rachunkowych skupia swoje usługi jedynie wokół kwestii podatkowych. W ABC GO współpracujemy z ekspertami z różnych branż – rachunkowości zarządczej, baz danych, specjalistami od Excela, dyrektorami finansowymi, którzy są w stanie wesprzeć naszych klientów również w obszarach finansów, controlingu  – od prawidłowego zaplanowania układu kont, przez zindywidualizowane raporty menedżerskie, aż po wsparcie przy budżetowaniu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze biura księgowego?

Przed wyborem partnera na pewno warto sprawdzić  jego doświadczenie, kwalifikacje zespołu, zakres oferowanych usług, sposób komunikacji, stosowne uprawnienia, ubezpieczenie.