Podmioty zagraniczne mające oddział w Polsce muszą dostosować się do obowiązujących tu przepisów. Oznacza to m.in. konieczność działania w sposób zgodny z lokalnym prawem, w tym dopełniania obowiązków podatkowych. Prowadzenie księgowości jest niezbędnym elementem funkcjonowania w zgodzie z polskim prawodawstwem. Na jakich zasadach działają oddziały spółek zagranicznych w Polsce i co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Na jakich zasadach działają oddziały podmiotów zagranicznych w Polsce?
Najważniejsze reguły dotyczące działania oddziałów podmiotów zagranicznych w Polsce znajdują się w ustawie o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jak wynika z przepisów, taką działalność mogą prowadzić obywatele krajów członkowskich UE lub innych państw (na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej).
Utworzony przez zagraniczną spółkę oddział jest obowiązany do tego, by zgłaszać Ministrowi Rozwoju i Technologii wszelkie zmiany stanu faktycznego oraz prawnego w terminie 14 dni od dnia ich wystąpienia. Musi również prowadzić oddzielną rachunkowość w języku polskim. Obowiązek stanowi też ustanowienie reprezentanta – osoby fizycznej, obywatela Polski albo innego kraju. Ponadto zakres działań prowadzonych przez oddział nie może wykraczać poza obszar działalności spółki matki.
Działalność oddziału podmiotu zagranicznego, a w kwestie podatkowe
To, jakie podatki są konieczne do uiszczenia, zależy od sposobu funkcjonowania zakładu zagranicznego. Jeżeli polski oddział jest „aktywny” (tzn. prowadzi faktyczną działalność na terytorium RP), to odpowiadająca za niego spółka zobowiązana zostanie do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) od dochodów osiąganych w Polsce. Ponadto, chociaż zakład zagraniczny nie jest podmiotem podatkowym, ma on takie same obowiązki, jak podatnicy – np. składania deklaracji rocznej. Dodatkowo z ustawy o rachunkowości wynika też dla niego konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Podmioty wykonujące czynności opodatkowane podatkiem VAT na terytorium Polski muszą dokonać rejestracji. Zalicza się do nich prowadzone na terenie kraju działania takie jak:
- dostawa towarów i świadczenie usług w sposób odpłatny,
- eksport oraz import towarów,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, jak również ich dostawa.
Za podatnika podatku VAT uznać można zarówno podmioty mające miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, jak i poza terytorium kraju. Spółka zagraniczna prowadząca działalność przez polski oddział zobowiązana jest dokonać zgłoszenia rejestracyjnego. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły – określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego.
Nasza oferta: profesjonalne prowadzenie księgowości oddziału podmiotu zagranicznego
Zagraniczne podmioty mające własne, „aktywne” oddziały w Polsce muszą prowadzić księgi rachunkowe, a także wypełniać obowiązki podatkowe. W tym celu mogą one współpracować z firmami zajmującymi się outsourcingiem usług księgowych. Dla doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów z naszego biura rachunkowego profesjonalne prowadzenie księgowości (także w formie online) dla oddziału zagranicznej spółki – działającego w Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku czy innym mieście w Polsce – nie stanowi żadnego problemu. Zapraszamy do współpracy!