Aktualności

Obowiązkowy KSeF przesunięty w czasie na nieokreślony termin

Jeszcze niedawno, bo jesienią 2023, informowano, że obowiązek obsługi faktur w Krajowym Systemie e-Faktur przez przedsiębiorców będących płatnikami VAT wejdzie w życie w lipcu 2024. Dziś wiemy, że termin ten został przesunięty w bliżej nieokreśloną przyszłość. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministra finansów w projekcie systemu znalazło się wiele błędów całkowicie uniemożliwiających wprowadzenie oprogramowania do użytku. Sam minister nie zna jeszcze nowej daty, ponieważ nadal nie wiadomo, jak długo potrwają prace. Planowane jest przeprowadzenie wnikliwego audytu w celu wyeliminowania błędów, a to może potrwać. Zgodnie z założeniami jednak projekt prezentuje się obiecująco i może wiele ułatwić polskim przedsiębiorcom.

Więcej…

...

Składki ZUS dla przedsiębiorców w 2024 roku

Prowadzenie firmy to nie tylko przywilej organizacji czasu pracy według własnych zasad, ale również obowiązek opłacania podatków i rozliczania się z ZUS-em. Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do odprowadzania składek emerytalnych, rentowych, chorobowych, zdrowotnych oraz wypadkowych, a także składek na Fundusz Pracy. Składki wynoszą tyle samo dla wszystkich właścicieli firm – bez względu na wielkość prowadzonego przedsiębiorstwa. Jak zmieniła się wysokość składek ZUS w porównaniu z rokiem poprzednim?

Więcej…

...

Czym jest processing payroll i dlaczego naliczanie płac warto zlecić fachowcom?

Naliczanie płac, określane w języku angielskim jako processing payroll, jest kluczowym elementem każdej działalności gospodarczej. Pozornie prosty proces wymaga precyzji, regularnego działania, zrozumienia aktualnych przepisów oraz sporego nakładu czasu. Z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się na oddanie kwestii obliczania wynagrodzeń specjalistom. Jakie korzyści wynikają ze współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym w Gdańsku, Wrocławiu lub innym mieście?

Więcej…

...

Wszystko, co musisz wiedzieć o outsourcingu usług

Twoja firma dynamicznie się rozwija, a wraz z rozrastaniem struktur organizacyjnych pojawiają się nowe potrzeby? Konieczne jest zatrudnienie nowego specjalisty albo stworzenie całkowicie nowego działu, jednak dla firmy oznacza to zbyt duże obciążenie zasobów? Dowiedz się, na czym polega outsourcing, jakie są jego rodzaje i jak może to pomóc w usprawnieniu procesów biznesowych w Twoim przedsiębiorstwie.

Więcej…

...

Sprawozdanie finansowe za 2023 rok – o czym należy pamiętać?

Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego spoczywa na wszystkich firmach, które muszą prowadzić księgi rachunkowe (z powodu np. statusu prawnego) lub dobrowolnie zdecydowały się na takie działanie. Nie ma tu znaczenia forma prowadzenia działalności gospodarczej, liczy się wyłącznie metoda, jaką dany podmiot stosuje w celu ewidencjonowania przychodów i kosztów. O czym należy pamiętać przy składaniu sprawozdania finansowego za 2023 rok?

Więcej…

...

Księgowość dla kierowców ciężarówek

Zawodowi kierowcy samochodów ciężarowych mierzą się z zupełnie innymi wyzwaniami niż na przykład pracownicy biurowi. Z tego też względu inaczej przebiega sporządzanie listy płac oraz rozliczanie się z ZUS i urzędami skarbowymi. W obsłudze księgowej kierowców bardzo ważna jest aktualna wiedza o przepisach, dzięki czemu firma może sporo zaoszczędzić, nie zmniejszając przy tym wynagrodzeń pracowników. Sprawdź, dlaczego warto powierzyć tego typu czynności specjalistom z ABC GO!

Więcej…

...

Sprawozdanie finansowe za 2023 r. – terminy i zasady

W ciągu ostatnich 3 lat przedsiębiorcy w każdej branży musieli mierzyć się z licznymi wyzwaniami, jakie stawiała przed nimi pandemia COVID-19. Dotyczyły one nie tylko trudnej sytuacji epidemiologicznej czy zdestabilizowanego łańcucha dostaw, ale również zmian w przepisach prawnych. Te ostatnie w Polsce obejmowały zaś m.in. przesunięte terminy składania sprawozdań finansowych. Pandemię koronawirusa mamy już jednak za sobą, dlatego Ministerstwo Finansów, po raz pierwszy od dawna, w 2023 r. nie zmieniło granicznych dat sporządzania i wysyłania dokumentów.

Więcej…

...

Krajowy System e-Faktur obowiązkowy w B2B od 1 lipca 2024

Z dniem 1 lipca 2024 wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (i kilku innych aktów prawnych o zbliżonej tematyce), na co już dziś przedsiębiorcy muszą zacząć się przygotowywać. Proces wdrażania nowych rozwiązań jest skomplikowany i czasochłonny – sprawdź, co Cię czeka i jak możemy Ci w tym pomóc!

Więcej…

...

Księgowość w rolnictwie – najważniejsze informacje

Rolnictwo należy do najbardziej podstawowych gałęzi polskiej gospodarki. Aż 16% osób pracujących w naszym kraju zatrudnionych jest w tym sektorze, a gospodarstwa rolne wspólnie generują 3% PKB. Co należy wiedzieć, chcąc prowadzić taką działalność zgodnie z przepisami dotyczącymi księgowości i podatków?

Więcej…

...

Prowadzenie księgowości w firmie produkcyjnej

Przedsiębiorstwa z sektora produkcyjnego mierzą się z zupełnie innymi wyzwaniami niż firmy usługowe. Wartością i towarem nie jest sama praca ludzka, ale gotowy fizyczny produkt, do powstania którego niezbędne są maszyny, materiały oraz szereg innych środków. Księgowość takiego zakładu jest przy tym bardziej wymagająca i skomplikowana. Sprawdź, co możemy Ci zaoferować w ramach obsługi księgowej firmy produkcyjnej.

Więcej…

...